Історія села Шарапанівка



Шарапанівка-славне Поділля
Любистком пахне і цвіте.
Хто тут пустив своє коріння
Для того місце це святе.

Перші згадки про село припадають на XVI ст. Легенди по різному трактують назву села.
Із слів старожилів нашого села відомо,що спочатку був заселений яр,який  тепер називають Штубій.
В один чудовий день проїздив  пан фургоном, який селяни називали шарабан і застряг у трясовині.
Мешканці  Штубія, допомагаючи пану витягти шарабан, ознайомились із новою місцевістю,яка була більш сприятлива для життя  і  поступово почали заселяти  цю місцевість біля річки, якій  дали назву  Бережанка ,а  від слова шарабан село отримало  назву Шарапанівка.
    Село поділялось на 2 приходи:один з них Старо-Шарапанівка, а  другий –Слобода-Шарапанівка.

В даний час Шарапанівка зазначена як єдиний  населений пункт сучасного Крижопільського району одразу двома значками. Один символізує село,інший-слободу.
В 1745 році в старо-Шарапанівці було побудовано храм на честь Покрова святої Богородиці. Церкві належало 39 десятин землі.
В слободі-Шарапанівці  храм було збудовано в 1761 році.  В 1877 році на його місці побудували  новий дерев’яний храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Церква мала 36 десятин землі

21 жовтня 1985року історичний пам’ятник-церкву було розкидано. В 1997 році церква,відбудована на колишньому фундаменті  зруйнованої , була відкрита. 


В  Старо-Шарапанівці  до 1887року в будинку волоського  управління діяла церковна школа. Пізніше в селі відкрилось  однокласне народне училище. Навчання в училищі відбувалось протягом  трьох років. В ньому навчалось 39 хлопчиків і 8 дівчаток,всього 47 дітей. Вчитель носив звання Сільського  Народного вчителя. Прізвище його було Зюбрицький.
В 1921 році в селі було утворено лікнеп, а в 1930 році  відкрилась 7-річна школа. Першим директором школи був Чернятинський .
Після Великої Вітчизняної війни  в селі функціонували дві школи : 8-річна і середня.
В 1987 році  було відкрито нову  двоповерхову середню школу. Зараз це загальноосвітня  школа           I-IIIступенів,в якій навчається  70 учнів,працює 18 вчителів.  З 1991року по 2012 директором школи працювала  Біленька Галина Гнатівна.

Гордістю школи є її випускники: Причепій Євген Миколайович,Куций Олександр Артемович, Куций Володимир Артемович.

 У 1920 році в Шарапанівці було створено комнезам. Першим керівником його було обрано Пелехатого Омеляна Йосиповича.  Було утворено тут і  СОЗ (спільний обробіток землі),керівником якого став Мазур Микита.
Колективне господарство у Шарапанівці було створено в 1930 році. Першим головою колгоспу  було обрано Куцого Тихона.
   Кривава німецько-фашистська навала не оминула й Шарапанівку.  На фронтах загинуло  382  жителі села.  З них 17 чоловік -в 1941р.  ,16- в 1942,  20- в 1943.
Найбільше загиблих  шарапанівських солдат припадає на 1944 рік- 168 чоловік.
В 1945році пропало 46 чоловік. Гурак  Петро Васильович, рядовий,   загинув  на другий день після закінчення війни-10 травня  1945 року.
За мужність і відвагу, виявлену у боях проти ворога  всі воїни були нагороджені  орденами  Великої   Вітчизняної війни.
Орденом Слави -12 чоловік, Орденом Червоної  Зірки-9 чоловік,  медалями  «За відвагу»- 45 чоловік,
медалями  «За бойові заслуги»- 21 чоловік.

На знак вшанування пам’яті  загиблих односельчан у Великій Вітчизняній війні у центрі села встановлено пам’ятник загиблим односельчанам.
 

В свою чергу жителі  з усього Радянського Союзу гинули визволяючи Шарапанівку.  На території села та на полях, що прилягають до нього  загинуло 83 солдати і сержанти   Червоної Армії. Поховані вони в 13 братських і одиночних могилах. Після пере захоронення останки було перенесено  в одну братську могилу.

    В 1943 році в селі з’явились партизани.         Жител і села  допомагали  їм одягом,  продуктами харчування,зброєю.  Зі спогадів односельчан активну участь у боротьбі партизан приймав  Ратушняк Василь. А про участь Янкового Миколи Петровича у партизанських походах  згадується в книзі П.Кугая, С. Калінічева «Звіра ще тільки поранено».                                                                                                                                                                                       У 1951р. с.Слобода-Шарапанівка  (колгосп ім.. Воровського) було об’єднано з с. Стара Шарапанівка (колгосп ім. Петровського).  В результаті було створено  один колгосп  ім.Калініна с. Шарапанівки . Довгий час головою об’єднаного колгоспу  працював Мандрик  Феодосій Микитович. До 1975 року  на території   Шарапанівки  існував радгосп Тростянецького відділення.  В березні  1975 року він був приєднаний до колгоспу. Головою колгоспу тоді працював  Пасатецький  Іван Євменович. Згодом колгосп ім. Калініна в 1992р. був перейменований в колективне сільськогосподарське підприємство «Золота  нива».
Сільську раду за цей час очолювали: Мордванюк П.В., Мордванюк В.І., Олійник О.І., Біленька Г.Г., Швець М.Г..  З 2002 року  сільським головою  працює  Янковий В.І.
В 1994 році пройшло  розпаювання земель сільської ради. Середня частка(пай)  склала 3.46 га землі . 1 квітня 2000р. на базі КСП було створено ТОВ «Шарапанівка».  Керував ним Швець М.Г.
Станом на 1.01.2013року в селі  проживало 843 чоловіки.
В селі працює будинок культури, директором якого є Олійник Володимир Миколайович,
бібліотека, яку довгий час очолює Чорноіванник Г.Є                                              фельдшерсько-акушерський пункт ,яким завідує  Льовкіна Ольга Ярославівна.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар